loading
23 V

Dlaczego koty kochają pudełka?

Każdy kto ma kota lub miał kiedykolwiek z nim styczność na pewno zauważył, że koty uwielbiają chować się w... kartonach. Pudła, pudełeczka, skrzynki czy walizki, choć często za małe, są ulubionym miejscem do zabawy naszych drapieżnych pupili. Ale czy ktoś kiedykolwiek zastanawiał się dlaczego właściwie kartony? Tą tajemnicą zajęli się już naukowcy.

Pierwszą hipotezą, jest to, że koty uwielbiają pudełka, ponieważ pozwalają one doskonalić ich zdolności łowieckie, takie jak atak z ukrycia. Koty mimo swego udomowienia, zachowują instynkt drapieżnika i kochają polować, chociażby na muchę.

Mimo że pierwszy powód wydaje się wręcz oczywisty to prawdziwym powodem zamiłowania kotów do kartonów jest... poczucie bezpieczeństwa. W 2014 roku na holenderskim Uniwersytecie w Utrecht, doktor weterynarii Claudia Vinke przeprowadziła badania nad zachowaniem kotów.

Badanie polegało na zbadaniu stresu u kotów przybywających do schroniska. Zwierzęta podzielono na dwie grupy. Część z nich mogła bawić się w pudełkach codziennie, a reszta nie. Po 2 tygodniach zauważono, że część kotów, które mogły chować się do kartonów, łatwiej odnalazły się w nowym otoczeniu i z chęcią chciały poznawać teren schroniska. Niestety kotkom, które nie miały dostępu do pudełek o wiele dłużej zajęło przyzwyczajenie się do nowych warunków. Wyniki testu pokazały, że pudełka i kartony pomagają zwierzętom w radzeniu sobie ze stresem.

Wszędzie dobrze, ale w kartonie najlepiej.

Kolejną hipotezą jest to, że koty szukają kryjówek, które ochronią ich przed wychłodzeniem. W końcu nie od dziś wiadomo, że nasi mali drapieżnicy są ciepłolubni. Temperatura ciała kota waha się pomiędzy 38°C a 39°C. Dlatego też im mniejsze pudełko, tym łatwiej jest im utrzymać ciepło. Z racji, że koty potrafią spać nawet do 20 godzin w ciągu doby, małe i ciasne schronienie jest idealnym miejscem do drzemki.

Pudełko to również świetne miejsce do zabawy. Można do niego wskakiwać, turlać się czy też kręcić w nim w kółko. Często mały karton jest dla kota lepszym prezentem niż droga zabawka. Aby rozmaić czas naszym pupilom można użyć wiele pudełek i zbudować z nich konstrukcję.

Jak widać kocia tajemnica ma wiele wytłumaczeń. Być może przytoczone hipotezy są prawdziwe, ale również istnieje możliwość, że powód jest zupełnie inny. Jedyne co wiemy na pewno to fakt, że koty kochają pudełka, kochały i prawdopodobnie będą je kochać jeszcze przez wieki.

Mimo wszystko kot nadal pozostaje zagadkową i niewzruszoną istotą.

Tagi: pudełka, kartony